Română (România)English (United Kingdom)Serbian

EMail Print

Events

Event 

Title:
FESTIVALUL DE FILM CENTRAL EUROPEAN
When:
03.09.2017 - 09.09.2017 10.00 h
Where:
Timisoara - Timisoara
Category:
Timişoara

Description

PROGRAM FESTIVALUL DE FILM CENTRAL EUROPEAN TIMIȘOARA 2017

LUNI, 3 septembrie

Cinema Timiș

17:00-Sieranevada (România, 2016), r. Cristi Puiu, Competiție

Piața Libertății

21:00-Gala de Deschidere a CEFFTm, Final Fericit (Cehoslovacia, 1967), r. Oldřich Lipský) & Cine-concert EYOT

Piața Dacia

21:00-Cocoșul decapitat (România-Germania, 2008), r. Radu Gabrea, retrospectiva Radu Gabrea

MARȚI, 4 septembrie

Cinema Timiș

15:00-Viața e o trompetă (Muntenegru, 2015), r. .Antonio Nuić, Competiție

17:00- Eu, Olga Olga Hepnarová (Cehia, 2016), r. Petr lui Kazda și Tomás Weinreb, Competiție

20:30-Smac (Grecia, 2015), r. Elias Demetriou, Competiție

Piața Libertății

21:00 – American Honey (Anglia, 2016), r. Andrea Arnold, Panorama

Piața Dacia

21:00 – Toni Erdmann (Germania-România, 2016), r. Maren Ade, Panorama

Casa Artelor

20:30 – Piatra care plânge (Grecia, 200), r. Filippos Koutsaftis, Viitoare Capitale Culturale Europene

Sinagoga din Cetate

16:00 – Evrei de vânzare (România, 2012), r. Radu Gabrea, retrospectiva Radu Gabrea

18:00 – Mao Zadong (Albania, 2007), r. Besnik Bisha, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

20:00 – GEI ONI-Valea Puterii (Israel, 2010), r. Dan Wolman, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

Evenimente conexe

Librăria Cărturești

18:00-Lansare de carte „J. Negulescu. Un Român la Holllywood ” de Manuela Cernat

Muzeul de Artă

11 :30–Colocviu : Banatul Timișoarei, multi- și interculturalitate în contextele românesc și european 

MIERCURI, 5 septembrie

Cinema Timiș

17:00-O soție bună (Bosnia-Herțegovina, 2016), r.Mirjana Karanovic, Competiție

20:30-Urma (Polonia, 2017), r. Agnieszka Holland, Competiție

Piața Libertății

21:00-Jurnalul mecanicului de locomotivă (Serbia, 2016), Milos Radovic, Panorama

Casa Artelor

20:30-Boema de Timișoara (România, 2001), Gheorghe Șfaițer, Viitoare Capitale Culturale Europene

Sinagoga din Cetate

16:00-Ultima primăvară pe Ada Kaleh și alte documentare vechi, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

18:00-Fiul meu (SUA, 1939), r. Joseph Seiden, Filme idiș restaurate

20:00-Soul Exodus (Ungaria, 2016), r. Csaba Bereczi,

JOI, 6 septembrie

Cinema Timiș

15:00-Vă mulțumim că ne-ați bombardat (Austria, 2015), r. Barbara Eder, Competiție

17:00-Fără Dumnezeu (Bulgaria, 2016), r. Ralitza Petrova, Competiție

20:30-Dublu (România, 2016), r. Catrinel Dănăiață, proiecție specială

Piața Libertății

21:00-De azi înainte (Suedia-Polonia, 2015), r. Magnus von Horn, Panorama

Casa Artelor

20:30-Armânii, de la faimoșii Manakia la Nu sunt faimos (România, 2015), r. Toma Enache, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

Sinagoga din Cetate

16:00-Mica mamă (Polonia, 1938), r. Joseph Green, Konrad Tom, Filme idiș restaurate

18:00-Ierusalimul american:evreii și San Francisco (SUA 2013), r. Marc Shaffer, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

La Căpițe

20:30-Selecție de filme studențești prezentate la UNATC&Șuetă muzicală cu D.J. Kalu

Asfințit/ Nightfall, r. Mirona Radu

Bernard sau limitele construcției/ Bernard of the limits of construction, r. Cristian Drăgan

Cat's Pub, r. Șerban Racovițeanu

Lacul/ The Lake, r.  Ana Dascălu

Omul de pe Lună/ Man on the Moon, r. Mihnea Aliciu

Pipa, sexul și omleta/ Sex, pipe and omlette, r. Ana-Maria Comănescu

Realscope, r.Enxhi Rista 

Skateboarding Is Not A Crime, r. Cristian Radu

Spălătoria/ The cleaning, r. Adina Diana Savin

Studiu despre anxietate/ Anxiety study, r. Isabella Szanto

Tăcerea/ Silence, r.Artur Boruzs

The Match, r. Mihai Pîrcălabu

Toate numele care încep cu C/ All the Names that Start with C, r.Isabela Von Țenț 

Vaca nu tușește/ The Cow Doesn’t Cough, r.Mihai Pavel

JOI, 7 septembrie

Cinema Timiș

15:00-Profesoara (Slovacia, 2016), r. Jan Hrebejk, Competiție

17:00-Constituția (Croația, 2016), r. Rajko Grlic, Competiție

20:30-Enclava (Serbia, 2015), r. Goran Radovanovic, Competiție

Piața Libertății

21:00-Dansatoarea (Franța, 2016), r. Stephanie di Giusto, Panorama

Casa Artelor

20:30-Altă linie (Serbia, 2016), r. Nenad Milosevici, Viitoare Capitale Culturale

20:30-Novi Sad 275 (Iugoslavia, 1969), r.Nikola Majdak, Viitoare Capitale Culturale

Sinagoga din Cetate

12:00-Căutându-l pe Schwartz (România, 2008), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

16:00-Moștenirea lui Goldfaden (România, 2006), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

18:00-Călătoria lui Gruber (România-Ungaria, 2009), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

Sala 2 a Teatrului Național Timișoara

18:00-O poveste de dragoste, Lindenfeld (România, 2013), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

20:00-Mănuși roșii (România, 2010), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

Evenimente conexe

Casa Artelor

15:00-Prezentare Europa Creativă cu Valentina Miu

Sala 2 a Teatrului Național Timișoara

17:00-Lansare de carte, „Biografia unei opere, Radu Gabrea” de Călin Stănculescu

VINERI, 8 septembrie

Cinema Timiș

17:00-1945 (Ungaria, 2016), r. Ferenc Török, Competiție

20 :30-Cei cinci prieteni de aur  (Macedonia, 2016), r. Goran Trenchovski, Competiție

Piața Libertății

21:00-Pe Calea Lactee (Serbia, 2016), r. Emir Kusturica, Panorama

Casa Artelor

20:30-Moartea lui J.P. Cuenca (Brazilia, 2015), r.Joao Paolo Cuenca, Panorama

Sinagoga din Cetate

16:00-Faraoni de beton (Bulgaria, 2010), r. Jordan Todorov, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

18:00-Uvertura Gloriei (SUA, 1940), r. Max Nosseck, Filme idiș restaurate

Terasa Iulius Mall

21:00-Short Matters!, Selecție de scurtmetraje prezentate în parteneriat cu TIMISHORT

90 de grade spre nord/ 90 Degrees North (Germania, 2015), r.Detsky Graffam

AMALIMBO (Suedia-Estonia 2015), r. Juan Pablo Libossart

Eu nu sunt de aici/ I’m Not from Here (Chile-Danemarca-Lituania, 2015), r. Maite Alberdi & Giedrė Žickytė

Scurtă convorbire/ Small Talk  (Norvegia, 2015), r. Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen

Stea căzătoare/ Shooting Star (Bulgaria-Italia, 2015), r. Lyubo Yonchev

Un om care s-a întors/ A Man Returned (M.Britanie-Liban-Danemarca- Olanda, 2015), r. Mahdi Fleifel

Zidul/ The Wall (Belgia, 2015), r. Samuel Lampaert

Evenimente conexe

Casa Artelor

11:30-Despre scenariul de film-un dialog cu Răsvan Popescu și Alexandru Maftei

Cărturești Mercy

18:00-Lansare de carte, „Peștele cu aripi”, de Răsvan Popescu

SÂMBĂTĂ, 9 septembrie

Piața Libertății

21:00-Gala de Închidere, Proiecția filmului câștigător al secțiunii competiționale

Evenimente conexe

Casa Artelor

18:00-Lansare de carte, „Pseudokinematikos 3 : Între Viață și Filme”, de Marian Sorin Rădulescu și proiecție de scurtmetraj „Chers Amis” de Valeriu Andriuță

 

 

 

 

Venue

Loc de desfășurare:
Timisoara
Street:
diverse locatii
ZIP:
6
City:
Timisoara
State:
RO

Search the site

logo-engleza-1

Events

<<  September 2017  >>
 Mon  Tue  Wed  Thu  Fri  Sat  Sun 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  9
 

Fotografii din Timișoara

Fotografii din Banat

Vremea

Cloudy

13°C

Timișoara

Cloudy

Exchange rate

 

european-cities-marketing-logo

For information about the other programmes financed by the European Union in Romania, as well as for detailed information regarding the membership of Romania in the European Union, please visit the website of the Representation of the European Commission in Romania.
The accuracy and the coherence of this website is the sole responsibility of the Municipality of Timisoara and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.
ukash
elektronik sigara
elektronik sigara e sigara
elips c elektronik sigara
oyunlar oyna