EMail Imprimare

Evenimente curente

Eveniment 

Titlu:
FESTIVALUL DE FILM CENTRAL EUROPEAN
Cand:
03.09.2017 - 09.09.2017 10.00 h
Unde:
Timisoara - Timisoara
Categorie:
Timişoara

Descriere

PROGRAM FESTIVALUL DE FILM CENTRAL EUROPEAN TIMIȘOARA 2017

LUNI, 3 septembrie

Cinema Timiș

17:00-Sieranevada (România, 2016), r. Cristi Puiu, Competiție

Piața Libertății

21:00-Gala de Deschidere a CEFFTm, Final Fericit (Cehoslovacia, 1967), r. Oldřich Lipský) & Cine-concert EYOT

Piața Dacia

21:00-Cocoșul decapitat (România-Germania, 2008), r. Radu Gabrea, retrospectiva Radu Gabrea

MARȚI, 4 septembrie

Cinema Timiș

15:00-Viața e o trompetă (Muntenegru, 2015), r. .Antonio Nuić, Competiție

17:00- Eu, Olga Olga Hepnarová (Cehia, 2016), r. Petr lui Kazda și Tomás Weinreb, Competiție

20:30-Smac (Grecia, 2015), r. Elias Demetriou, Competiție

Piața Libertății

21:00 – American Honey (Anglia, 2016), r. Andrea Arnold, Panorama

Piața Dacia

21:00 – Toni Erdmann (Germania-România, 2016), r. Maren Ade, Panorama

Casa Artelor

20:30 – Piatra care plânge (Grecia, 200), r. Filippos Koutsaftis, Viitoare Capitale Culturale Europene

Sinagoga din Cetate

16:00 – Evrei de vânzare (România, 2012), r. Radu Gabrea, retrospectiva Radu Gabrea

18:00 – Mao Zadong (Albania, 2007), r. Besnik Bisha, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

20:00 – GEI ONI-Valea Puterii (Israel, 2010), r. Dan Wolman, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

Evenimente conexe

Librăria Cărturești

18:00-Lansare de carte „J. Negulescu. Un Român la Holllywood ” de Manuela Cernat

Muzeul de Artă

11 :30–Colocviu : Banatul Timișoarei, multi- și interculturalitate în contextele românesc și european 

MIERCURI, 5 septembrie

Cinema Timiș

17:00-O soție bună (Bosnia-Herțegovina, 2016), r.Mirjana Karanovic, Competiție

20:30-Urma (Polonia, 2017), r. Agnieszka Holland, Competiție

Piața Libertății

21:00-Jurnalul mecanicului de locomotivă (Serbia, 2016), Milos Radovic, Panorama

Casa Artelor

20:30-Boema de Timișoara (România, 2001), Gheorghe Șfaițer, Viitoare Capitale Culturale Europene

Sinagoga din Cetate

16:00-Ultima primăvară pe Ada Kaleh și alte documentare vechi, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

18:00-Fiul meu (SUA, 1939), r. Joseph Seiden, Filme idiș restaurate

20:00-Soul Exodus (Ungaria, 2016), r. Csaba Bereczi,

JOI, 6 septembrie

Cinema Timiș

15:00-Vă mulțumim că ne-ați bombardat (Austria, 2015), r. Barbara Eder, Competiție

17:00-Fără Dumnezeu (Bulgaria, 2016), r. Ralitza Petrova, Competiție

20:30-Dublu (România, 2016), r. Catrinel Dănăiață, proiecție specială

Piața Libertății

21:00-De azi înainte (Suedia-Polonia, 2015), r. Magnus von Horn, Panorama

Casa Artelor

20:30-Armânii, de la faimoșii Manakia la Nu sunt faimos (România, 2015), r. Toma Enache, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

Sinagoga din Cetate

16:00-Mica mamă (Polonia, 1938), r. Joseph Green, Konrad Tom, Filme idiș restaurate

18:00-Ierusalimul american:evreii și San Francisco (SUA 2013), r. Marc Shaffer, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

La Căpițe

20:30-Selecție de filme studențești prezentate la UNATC&Șuetă muzicală cu D.J. Kalu

Asfințit/ Nightfall, r. Mirona Radu

Bernard sau limitele construcției/ Bernard of the limits of construction, r. Cristian Drăgan

Cat's Pub, r. Șerban Racovițeanu

Lacul/ The Lake, r.  Ana Dascălu

Omul de pe Lună/ Man on the Moon, r. Mihnea Aliciu

Pipa, sexul și omleta/ Sex, pipe and omlette, r. Ana-Maria Comănescu

Realscope, r.Enxhi Rista 

Skateboarding Is Not A Crime, r. Cristian Radu

Spălătoria/ The cleaning, r. Adina Diana Savin

Studiu despre anxietate/ Anxiety study, r. Isabella Szanto

Tăcerea/ Silence, r.Artur Boruzs

The Match, r. Mihai Pîrcălabu

Toate numele care încep cu C/ All the Names that Start with C, r.Isabela Von Țenț 

Vaca nu tușește/ The Cow Doesn’t Cough, r.Mihai Pavel

JOI, 7 septembrie

Cinema Timiș

15:00-Profesoara (Slovacia, 2016), r. Jan Hrebejk, Competiție

17:00-Constituția (Croația, 2016), r. Rajko Grlic, Competiție

20:30-Enclava (Serbia, 2015), r. Goran Radovanovic, Competiție

Piața Libertății

21:00-Dansatoarea (Franța, 2016), r. Stephanie di Giusto, Panorama

Casa Artelor

20:30-Altă linie (Serbia, 2016), r. Nenad Milosevici, Viitoare Capitale Culturale

20:30-Novi Sad 275 (Iugoslavia, 1969), r.Nikola Majdak, Viitoare Capitale Culturale

Sinagoga din Cetate

12:00-Căutându-l pe Schwartz (România, 2008), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

16:00-Moștenirea lui Goldfaden (România, 2006), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

18:00-Călătoria lui Gruber (România-Ungaria, 2009), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

Sala 2 a Teatrului Național Timișoara

18:00-O poveste de dragoste, Lindenfeld (România, 2013), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

20:00-Mănuși roșii (România, 2010), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

Evenimente conexe

Casa Artelor

15:00-Prezentare Europa Creativă cu Valentina Miu

Sala 2 a Teatrului Național Timișoara

17:00-Lansare de carte, „Biografia unei opere, Radu Gabrea” de Călin Stănculescu

VINERI, 8 septembrie

Cinema Timiș

17:00-1945 (Ungaria, 2016), r. Ferenc Török, Competiție

20 :30-Cei cinci prieteni de aur  (Macedonia, 2016), r. Goran Trenchovski, Competiție

Piața Libertății

21:00-Pe Calea Lactee (Serbia, 2016), r. Emir Kusturica, Panorama

Casa Artelor

20:30-Moartea lui J.P. Cuenca (Brazilia, 2015), r.Joao Paolo Cuenca, Panorama

Sinagoga din Cetate

16:00-Faraoni de beton (Bulgaria, 2010), r. Jordan Todorov, Filme dedicate diversității culturale și minorităților

18:00-Uvertura Gloriei (SUA, 1940), r. Max Nosseck, Filme idiș restaurate

Terasa Iulius Mall

21:00-Short Matters!, Selecție de scurtmetraje prezentate în parteneriat cu TIMISHORT

90 de grade spre nord/ 90 Degrees North (Germania, 2015), r.Detsky Graffam

AMALIMBO (Suedia-Estonia 2015), r. Juan Pablo Libossart

Eu nu sunt de aici/ I’m Not from Here (Chile-Danemarca-Lituania, 2015), r. Maite Alberdi & Giedrė Žickytė

Scurtă convorbire/ Small Talk  (Norvegia, 2015), r. Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen

Stea căzătoare/ Shooting Star (Bulgaria-Italia, 2015), r. Lyubo Yonchev

Un om care s-a întors/ A Man Returned (M.Britanie-Liban-Danemarca- Olanda, 2015), r. Mahdi Fleifel

Zidul/ The Wall (Belgia, 2015), r. Samuel Lampaert

Evenimente conexe

Casa Artelor

11:30-Despre scenariul de film-un dialog cu Răsvan Popescu și Alexandru Maftei

Cărturești Mercy

18:00-Lansare de carte, „Peștele cu aripi”, de Răsvan Popescu

SÂMBĂTĂ, 9 septembrie

Piața Libertății

21:00-Gala de Închidere, Proiecția filmului câștigător al secțiunii competiționale

Evenimente conexe

Casa Artelor

18:00-Lansare de carte, „Pseudokinematikos 3 : Între Viață și Filme”, de Marian Sorin Rădulescu și proiecție de scurtmetraj „Chers Amis” de Valeriu Andriuță

 

 

 

 

Locatie

Loc de desfășurare:
Timisoara
Strada:
diverse locatii
Cod Postal:
6
Oras:
Timisoara
Judet:
RO